Projekt "Dziecko w domu" zawitał do Plastyka

AKTUALNOŚCI » Projekt "Dziecko w domu" zawitał do Plastyka

2019-10-11 14:12

W dniu dzisiejszym w auli szkolnej odbyło się spotkanie z Panią Mają Majchrzak, psychologiem ze Szkoły Rodzenia i Poradni Planowania Rodziny w Słupsku, na temat udziału chętnych uczniów z naszej szkoły w nowatorskim i niezwykle interesującym dla młodego człowieka projekcie edukacyjnym „Dziecko w Domu”.

Nasz Szanowny Gość w bardzo interesujący sposób przybliżył naszej młodzieży główne cele i założenia projektu "Dziecko w domu" – dzięki któremu uczniowie mogą doświadczyć wpływu wczesnego macierzyństwa lub ojcostwa na życie młodego człowieka (opieka nad niemowlęciem w przypadku nieplanowanej ciąży). Projekt ma też na celu uświadomienie ryzyka podejmowania nieprzemyślanych zachowań seksualnych oraz związanych z tym konsekwencji. Uczy obowiązkowości, kształtuje empatię i poczucie odpowiedzialności. Pozwala, przez krótki czas, zmierzyć się z prawdziwymi wyzwaniami dorosłego życia.

Pani Maja zaprezentowała naszym uczniom specjalne laleczki, symulatory niemowlęcia – dzięki nim nasi uczniowie mogli poczuć jak wygląda opieka nad prawdziwym dzieckiem. Są to niezwykle realne manekiny służące do nauki opieki nad niemowlakiem. Płaczą gdy są głodne, śmieją się gdy są szczęśliwe, mają czkawkę, oddychają jak prawdziwe niemowlaki. Wymagają niemal tyle samo opieki, co prawdziwe niemowlaki - trzeba je karmić, przewijać, kołysać, przytulać, przebierać - wszystko po to, by oddać realizm opieki nad dzieckiem. Lalka rozpoznaje tylko jednego opiekuna, który przez czas projektu, nosi na ręce specjalną opaskę z czujnikiem.

Projekt zakłada również opiekę nad symulatorami w domach uczniów w weekendy. Młodzież dostaje niezbędne akcesoria, takie jak buteleczka, pieluchy, nosidełko itp. Czytnik umieszczony w lalce rejestruje i zapisuje przebieg opieki. Jest on później dostępny w formie raportu.

Rewelacyjne spotkanie. Dziękujemy Pani Mai za świetną prezentację projektu i mamy nadzieję, że nasi uczniowie z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpią do tego interesującego programu.

Spotkanie zorganizowała Pani Małgorzata Siupik-Winiszewska, nasz pedagog szkolny.