Pracownia jubilerstwa

Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza przy ZSI w Słupsku z nową specjalizacją JUBILERSTWO to jedyna w Słupsku i jedna z nielicznych szkół ponadpodstawowych w Polsce kształcąca uczniów w tej dziedzinie. Celem kształcenia jest zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności niezbędnych do kreatywnego rozwiązywania problemów projektowych i realizacyjnych. Solidna wiedza teoretyczna wspierana jest zajęciami praktycznymi. Prace wykonywane są w różnych technikach jubilerskich (ze srebra, metali kolorowych, kamieni szlachetnych i syntetycznych). Wiele działań projektowych i wykonawczych opiera się na umiejętności pracy z komputerem i programami do projektowania biżuterii oraz druku 3D.

Specjalność formy użytkowe – wzornictwo ze specjalizacją jubilerstwo przygotowuje uczniów do samodzielnej pracy w zakresie projektowania różnych form jubilerskich oraz twórczej realizacji tworzonych we własnym zakresie projektów.

Zajęcia prowadzone są przez artystów- mistrzów jubilerskich.

Podjęliśmy współpracę z prof. Sławomirem Fijałkowskim, który od 2006 r. jest związany jako pracownik naukowo-dydaktyczny z ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi pracownię Designu Eksperymentalnego, a w szkole pełnić będzie rolę opiekuna merytorycznego.

Zawodowo zajmuje się głównie projektowaniem biżuterii oraz akcesoriów osobistych we współpracy z renomowanymi producentami. Zaprojektował oraz wdrożył do seryjnej produkcji ponad 1000 wzorów, sprzedawanych na wszystkich rynkach konsumenckich świata oraz wielokrotnie wyróżnianych (m.in. Nagrodą Ministra Gospodarki). Kolekcje jego autorstwa były prezentowane podczas wiodących targów jubilerskich na świecie, m.in. w: Bazylei, Vincenzie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Las Vegas, Tokio, Pekinie, Bangkoku, Dubaju, Hongkongu.

Zajęcia ze specjalizacji prowadzić będzie Adam Zawiślak- absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, który zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem autorskiej biżuterii. Jego projekt magisterski Innowacyjny gwóźdź otrzymał główną nagrodę podczas festiwalu Gdynia Design Days. Adam Zawiślak prezentował swoje prace na ważnych imprezach międzynarodowych w Eindhoven i Mediolanie.

Szkoła nawiązała także współpracę z firmą SILVER&AMBER Adam Pstrągowski, która jest liderem na rynku biżuterii bursztynowej ale także cechuje się innowacyjnością twórczych poszukiwań.

Absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych specjalizacji jubilerstwo są przygotowani do kształcenia się na poziomie akademickim. Przed nimi maluje się również świetna perspektywa zatrudnienia, gdyż zapotrzebowanie na pracę jubilerów z roku na rok rośnie.

Prace na zdjęciach: Adam Zawiślak

CELE KSZTAŁCENIA

Uczeń:

  1. definiuje najważniejsze terminy i pojęcia z zakresu jubilerstwa;
  2. rozróżnia najważniejsze materiały stosowane w tej dziedzinie;
  3. wykazuje się znajomością podstaw historii jubilerstwa, przepisów prawa probierczego i zasad obrotu metalami szlachetnymi;
  4. zna i stosuje aktualne przepisy prawa probierczego;
  5. poznaje zasady obrotu kamieniami i metalami szlachetnymi;
  6. posługuje się prawidłowo i bezpiecznie narzędziami i urządzeniami jubilerskimi;
  7. kształtuje blachy, profiluje druty, łączy materiały trwale i ruchomo, dekoruje powierzchnię, używa technik wykończeniowych;
  8. łączy doświadczenia z przedmiotów ogólnoplastycznych z projektowaniem kierunkowym;
  9. projektuje i wykonuje różne formy i rodzaje biżuterii;
  10. przygotowuje dokumentację projektową na płaszczyźnie i w modelach przestrzennych;
  11. jest kreatywny w przetwarzaniu źródeł inspiracji; stosuje je w projektach i realizacjach warsztatowych.

Prace na zdjęciach: Adam Zawiślak