Dzień Liczby Pi

AKTUALNOŚCI » Dzień Liczby Pi

2018-03-14 14:11

Liczba Pi – zapisywana jako 3,14 zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Dziś liczba Pi jest najsłynniejszą z wszystkich stałych matematycznych. Jako jedyna liczba ma swoje święto, które obchodzone jest 14 marca wraz z urodzinami Alberta Einsteina oraz Wacława Sierpińskiego.
Z tej okazji 14 marca w naszej szkole odbyło się wiele działań celebrujących ten dzień. Na korytarzach przez cały tydzień można było zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi liczby Pi. Ponadto odwiedzający nas goście jak i uczniowie chętnie podziwiali fotografie odnoszące się do matematyki w otaczającym nas świecie, umieszczone na II piętrze budynku szkoły. Oprócz dodatkowych prezentacji zespół matematyczny ogłosił konkurs międzyklasowy na model liczby Pi wykonany dowolną techniką, według własnej inwencji i pomysłu.
W międzyczasie trwała również rywalizacja między wytypowanymi przedstawicielami klas, którzy dodatkowo poszerzali swoją wiedzę. Uczniowie brali udział w następujących konkurencjach:
1) Matematyczne skojarzenia
2) Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi – uwaga kto zapamięta najwięcej cyfr po przecinku liczby Pi?
3) Kahoot – test wiedzy na temat liczby Pi
4) Konkurs Pi wyrazy
5) Pudełko origami
6) Reklama matematyki
Dzień zakończył się utworzeniem przez uczniów naszej szkoły na placu Pomorzanki, żywej i kolorowej liczby Pi.
Opiekę nad dniem matematyki sprawowały Panie: Monika Skwarek, Maria Lelakowska i Agnieszka Kałuża-Horbaczewska.