Ogólnopolski sukces Sandry Skurnóg!
Z wielką przyjemnością informujemy, że Sandra Skurnóg, uczennica 3 klasy naszego Plastyka, zajęła 7 miejsce w kraju w zakresie prac rysunkowych realizowanych w ramach Ogólnopolskiego przeglądu plastycznego z rysunku, malarstwa i rzeźby – badanie jakości kształcenia artystycznego! To rewelacyjny wynik, świadczący o ogromnym potencjale artystycznym i talencie naszej podopiecznej.
Zadaniem Sandry w ramach pracy rysunkowej była realizacja studium postaci siedzącej (postać młodego mężczyzny/chłopca siedząca na bryle). W Ogólnopolskim przeglądzie plastycznym z rysunku, malarstwa i rzeźby wzięło udział 58 liceów sztuk plastycznych, w tym kilkuset uczniów – tym bardziej cieszy wynik naszej zdolnej licealistki. Ponadto Sandra w ramach przeglądu stworzyła inne prace - z zakresu malarstwa i rzeźby, również świetne.
Badanie jakości kształcenia w ramach ogólnopolskiego przeglądu sprawuje Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Udział w badaniu był obowiązkowy dla wszystkich uczniów klasy 3 Liceów Sztuk Plastycznych i 5 Ogólnokształcących Szkół Sztuk Pięknych.
Serdecznie gratulujemy Sandrze! Życzymy kolejnych, świetnych osiągnięć.
Wielkie brawa!
Spotkanie z Panią Magdaleną Cięciwą
W dniu dzisiejszym w naszym Plastyku odbyło się rewelacyjne spotkanie z Panią Magdaleną Cięciwą - mistrzynią zakopiańskiej koronki klockowej.
Wydarzenie w naszej zacnej szkole miało na celu popularyzację zanikającego rzemiosła i sztuki ludowej, szczególnie poprzez bezpośredni kontakt z twórcami i naukę kultywowanych przez nich technik. Pani Magdalena przybliżyła naszej młodzieży w formie warsztatów tajniki ginącej dziś sztuki rękodzieła koronki klockowej. Spotkanie miało również charakter interesującej lekcji o regionalizmie – twórczyni z Nowosądecczyzny opowiadała m.in. o kulturze, tradycji oraz historii Lachów Sądeckich.
Świetne spotkanie! Dziękujemy serdecznie naszemu Szanownemu Gościowi za spotkanie, gorąco pozdrawiamy!
Warsztaty feryjne tworzenia plakatów i grafik
Liceum Plastyczne imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku serdecznie zaprasza uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych ze Słupska i okolic na cykl warsztatów feryjnych tworzenia plakatów i grafik. Zajęcia są bezpłatne!!!
Warsztaty odbędą się w dniach 20-22 stycznia. Maksymalna liczba uczestników zajęć: 24 osoby. Osoby uczestniczące w zajęciach będą podzielone na 2 grupy.
Harmonogram:
20 stycznia:
Grupa I: godzina: 9.00 -11.00 (max. 12 osób)
Grupa II: godzina: 11.00 -13.00 (max. 12 osób)
21 stycznia:
Grupa I: godzina: 9.00 -11.00
Grupa II: godzina: 11.00 -13.00
22 stycznia:
Grupa I: godzina: 9.00 -11.00
Grupa II: godzina: 11.00 -13.00
Wszystkie zajęcia będą odbywać się w budynku słupskiego Plastyka przy ul. Koszalińskiej 9 (sala 201, II piętro). Warsztaty poprowadzi Stahu Czomber, znany słupski grafik, autor murali i plakacista.
Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu: 516 248 129.
Serdecznie zapraszamy!
Wycieczka do Torunia
W dniu wczorajszym nasi uczniowie pierwszych klas Liceum Plastycznego wyjechali na wycieczkę do Torunia – miasta pierników i Kopernika. Licealiści spędzili bardzo twórczo czas w Toruniu – młodzież uczestniczyła w kreatywnych warsztatach fotograficzno-plastycznych pod nazwą „Mój album, moja historia”, które odbyły się na terenie Dworu Artusa. Warsztaty miały na celu obudzić w uczestnikach wyobraźnię opartą na twórczym eksperymentowaniu i zabawie z różnymi technikami fotograficznymi. Co to jest kompozycja? Jakie mamy typy ujęć? Na czym polega fotografia studyjna? To tematy, z którymi zaznajamiali się nasi młodzi artyści – i które zostały przećwiczone w trakcie zajęć. Posłużyły uczniom do tego specjalne aparaty instax mini z funkcją natychmiastowego wywołania zdjęć. Następnym krokiem było zaprojektowanie jedynych w swoim rodzaju albumów na zrobione zdjęcia. Każdy uczestnik wykonał taką oprawę według indywidualnego pomysłu i dostępnych materiałów.
Ponadto nasi licealiści zwiedzili Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym pracownie: grafiki, malarstwa, konserwacji i witrażu. Zostali również oprowadzeni po Starym Mieście. Poznali historię Torunia i zwiedzili najważniejsze miejsca tego miasta. Mieli też okazję zaopatrzyć się w pamiątki oraz najpyszniejsze ciastka regionu - toruńskie pierniki.
Świetna wycieczka!
Sukces Hani Węsierskiej w ogólnopolskim konkursie
Z przyjemnością informujemy, że Hanna Węsierska, uczennica klasy 2 A Liceum Plastycznego, zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Matematyczna Choinka”.
Zadaniem konkursowym było przedstawienie matematycznej choinki w dowolnej formie – im bardziej pomysłowo, tym lepiej! Praca miała zawierać elementy nawiązujące do szeroko rozumianej matematyki lub informatyki.
Hania swoją pracę wykonała na drukarce 3D. Program uczennica napisała sama. Ponadto w niniejszym konkursie startowało 21 innych uczniów z naszej szkoły. Nagrodzoną uczennicę do konkursu przygotowała Pani Agnieszka Kałuża-Horbaczewska, nasza nauczycielka matematyki.
Ponadto informujemy również, że praca Hani zostanie zaprezentowana na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.
Organizatorem konkursu był Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Studenckie Koło Naukowe Math4You.
Serdecznie gratulujemy!
Życzenia bożonarodzeniowe
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam Kochani chwil wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, by w życiu zawsze panowała ta niepowtarzalna świąteczna atmosfera. Wielu budujących myśli, energii potrzebnej do osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów oraz wspaniałego 2020 Nowego Roku obfitującego w pasmo sukcesów.
Życzy Społeczność Liceum Plastycznego imienia St. I. Witkiewicza
Mural pt. "Skrzydła Witkacego” gotowy!
Uczniowie naszego Plastyka pod opieką Pani Agaty Szczepaniak zakończyli właśnie realizację muralu. Malowidło zlokalizowane jest na tylnej ścianie w auli szkolnej. Autorem projektu jest wspomniana Pani Agata, nasza nauczycielka rysunku i malarstwa. Mural został przyjęty bardzo pozytywnie i ciepło przez społeczność naszej szkoły – uczniowie bardzo chętnie pozują na jego tle, rozpościerając skrzydła wolności, artystycznej swobody i nieskrępowanego ducha twórczej kreatywności. Szybują dumnie i majestatycznie ku nieboskłonom, przemierzając kopułę nieba w poszukiwaniu inspiracji, pomysłów i weny, jednakże pamiętając o doświadczeniach mitycznego Ikara.
Plastyk z pomocą dla malutkiej Zuzi
W dniu dzisiejszym Samorząd Uczniowski pod opieką Pana Bartosza Norka zorganizował kiermasz słodkości, z którego dochód ma wesprzeć leczenie malutkiej Zuzi Kapczuk, która walczy z guzem mózgu. Zuzia potrzebuje pomocy, ponieważ jej leczenie wiąże się z dużymi kosztami, a jej rodzice chcą zrobić wszystko, aby wróciła do pełnej sprawności.
Dzisiejsza akcja przyniosła 1260 zł! Serce rośnie, gdy widzi się, kiedy cała społeczność naszej szkoły włącza się w takie akcje charytatywne. Przepiękna postawa! Jesteśmy dumni z naszych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, że z tak wielką ochotą, zapałem i zaangażowaniem pośpieszyli z pomocą i wsparli inicjatywę naszego Samorządu Uczniowskiego. Z całego serca dziękujemy Wszystkim, którzy zaoferowali pomoc, zakupując przepyszne słodkości. Dziękujemy za Wasz czas, Waszą energię i zaangażowanie, w końcu za przygotowanie wyśmienitych wypieków!
Wielkie brawa dla naszej społeczności szkolnej! Jedno jest pewne: można na Was Kochani liczyć, pokazaliście to wielokrotnie!
Projekcja filmu "Bauhaus Spirit" w Plastyku
W 2019 roku mija sto lat od założenia Bauhausu - najbardziej wpływowej szkoły projektowania na świecie. Chociaż szkoła istniała zaledwie 14 lat (od 1919 do 1933 roku), wywarła olbrzymi wpływ na pokolenia architektów i projektantów.
Postanowiliśmy uczcić tę wyjątkową rocznicę w naszym Plastyku oglądając film "Bauhaus Spirit" Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Twórcy filmu pokazują, że duch Bauhausu jest wiecznie żywy. Można odnaleźć go nawet w najodleglejszych zakątkach świata.
Dokument śledzi historię szkoły od momentu powstania w Weimarze po jej ciągły wpływ na architekturę i design. Oprócz pięknych ujęć ikonicznych budynków z lotu ptaka, zobaczyć można również archiwalne nagrania oraz zdjęcia. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?
Bauhaus całkowicie odmienił postrzeganie architektury. Gdyby nie Walter Gropius, założyciel szkoły, współczesna architektura i design z pewnością wyglądałyby zupełnie inaczej.
Projekcję filmu poprzedzoną interesującym wstępem przygotowała Pani Ania Wojcieszek oraz Pan Bogdan Jankowski.
Warsztaty monotypii
Warsztaty monotypii za nami!
W dniu dzisiejszym odbyła się kolejna odsłona warsztatów artystycznych dla młodzieży – tym razem młodzież ze Słupska, Ustki i okolic tworzyła prace w wyjątkowej technice graficznej – chodzi o monotypię, która po wykonaniu projektu pozwala na wykonanie tylko jednej odbitki. Prace wykonuje się na szklanym podkładzie pokrytym farbą.
Podczas warsztatów osoby uczestniczące dowiedziały się czym właściwie jest monotypia, poznały zasady tworzenia odbitek oraz wykonały swoje prace. Każda osoba zrobiła kilka niepowtarzalnych odbitek. Najpierw szklaną płytę młodzież pokrywała farbą, tworząc mniej lub bardziej skomplikowane wzory. A potem odbijały je na papierze.
Zajęcia miały swoją szczególną specyfikę i atmosferę – to ten typ warsztatów podczas których w pełni objawia się radość tworzenia i improwizacji. Młodzież była bardzo kreatywna i twórcza, wykonała naprawdę świetną robotę. Można by rzec: artyści z twórczym podejściem!
Warsztaty poprowadziła Pani Katarzyna Serafin, nasza sympatyczna i kreatywna nauczycielka z Plastyka.
Rewelacyjne zajęcia!!!
Teatr Forma z Białegostoku w Plastyku
W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku, który zaprezentował naszej młodzieży dwa spektakle: "Ferdydurke", oparty na powieści Witolda Gombrowicza, oraz „Dziady” część III, na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.
„Ferdydurke” – spektakl koncentrował się wokół jednego z podstawowych zagadnień „Ferdydurke” - problemu Formy. Aktorzy w interesujący sposób przedstawili naszym uczniom problematykę utworu, przekonywali, że forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Dynamiczne przedstawienie było swego rodzaju zabawą z publicznością. Uczniowie w pewien sposób również mogli poczuć się aktorami. Jego dodatkowym atutem były maski, które doskonale obrazowały proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację.
Z kolei „Dziady” część III - aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali młodzieży problematykę tego trudnego w interpretacji utworu, koncentrując się na najważniejszych scenach dramatu. Wykonawcy skupili się przede wszystkim na dylematach głównego bohatera dramatu, próbując zwrócić uwagę na uniwersalizm przesłania tekstu. Ponadto nasi Szanowni Goście z Białegostoku umiejętnie połączyli klasyczne przedstawienie teatralne z elementami scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkarskich.
Podsumowując, spektakle były bardzo ciekawe i pouczające, aktorzy grali świetnie i dzięki stworzonej przez nich atmosferze mogliśmy poczuć prawdziwą magię teatru. Dziękujemy serdecznie aktorom za przybycie do naszej szkoły oraz uczniom za obejrzenie przedstawień z uwagą.
Koordynatorem dzisiejszych spektaklów była Pani Maja Frąckowiak.
Kiermasz ozdób świątecznych
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się Kiermasz ozdób świątecznych. Ręcznie robione aniołki, choinki, dzwoneczki i wiele innych wspaniałych motywów ozdobnych rozchodziły się jak świeże bułeczki. Zainteresowanych przyciągały misterne wykonanie, oryginalny wygląd, a także świąteczny kontekst bożonarodzeniowych ozdób, w których przygotowanie uczniowie naszego Plastyka pod przewodnictwem naszej kreatywnej i zawsze pomocnej Pani Katarzyny Serafin włożyli wiele wysiłku i serca.
Mamy nadzieję, że ozdoby, które trafią w ręce odbiorców, wprowadzą w ich domach świąteczny, bożonarodzeniowy klimat i podtrzymają go jednocząc domowników we wspólnie przeżywanej radości z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Za organizację Kiermaszu odpowiedzialne były Panie Aneta Samoćko i Małgorzata Siupik-Winiszewska.
Maraton Pisania Listów
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Nasi uczniowie pisali listy w obronie „więźniów sumienia”, czyli ludzi więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka lub w obronie ludzi wobec których prawa człowieka są łamane. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem naszej młodzieży oraz nauczycieli.
Wydarzenie było ważną lekcją empatii i tolerancji. Uczniowie poznali problemy współczesnego świata, a także, co ważniejsze, nabrali przekonania, że mogą mieć realny wpływ na poprawę życia ludzi nawet w najdalszych zakątkach globu. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Mamy nadzieję, że dzięki tegorocznemu Maratonowi kolejne osoby zostaną uwolnione a ich prawa zaczną być respektowane. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przyłączyli się do akcji.
Akcję koordynowały Panie Małgorzata Siupik -Winiszewska i Aneta Samoćko.
Ekipa Plastyka w sycylijskiej Modice
Nasi nauczyciele – Pani Karolina Pera i Pan Bartosz Chomicz wraz z naszymi uczniami przebywają aktualnie we Włoszech, a dokładnie w sycylijskiej Modice, pięknym mieście, którego historyczne centrum zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa Unesco. Ekipa Plastyka udała się tam w ramach projektu edukacyjnego opartego na międzynarodowej współpracy szkół partnerskich uczestniczących w nim. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń katastrofami naturalnymi oraz przygotowanie społeczności szkolnej na wypadek ich wystąpienia.
W Modice nasi kochani nauczyciele i młodzież wymieniają się doświadczeniami, omawiają zagadnienia projektowe, pracują nad koncepcjami w zakresie tematycznym projektu, a równocześnie promują naszą szkołę i oczywiście kulturę, tradycję i język naszego kraju.
Przy okazji reprezentacja Plastyka przesyła serdeczne pozdrowienia z Włoch dla naszej całej szkolnej społeczności. Dziękujemy ślicznie i równie gorąco Was też pozdrawiamy. Do zobaczenia wkrótce!
Młodzież tworzyła w technice impasto
W dniu dzisiejszym w naszym Plastyku odbyła się trzecia odsłona warsztatów artystycznych dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych ze Słupska i okolic. Tym razem licznie zgromadzona młodzież (blisko 40 osób) tworzyła pod kierunkiem Pani Agaty Szczepaniak, naszej nauczycielki malarstwa, prace w technice impasto.
Prace wykonane w technice impasto posiadają widoczną fakturę farby, poprzez nakładanie jej grubych warstw. Dzięki temu obrazy stają się wyraziste i niepowtarzalne. Technika nakładania wymaga ekspresji twórcy, co pozwala zachować indywidualny charakter dzieła. Wykorzystywana dziś nie tylko do celów malarskich, ale również dekoracyjnych.
Oj, poszaleli dziś twórczo i mocno kreatywnie nasi młodzi artyści, tworząc naprawdę fantastyczne prace, co zresztą widać na załączonych poniżej zdjęciach. Świetna atmosfera, twórcza energia i pasja naszych Gości – sprawiły, że dzisiejsze warsztaty były naprawdę wyjątkowe i stały na wysokim poziomie artystycznym. Dodatkowo uczniowie otrzymali merytoryczne wsparcie w postaci świetnego wprowadzenia teoretycznego odnośnie tematyki zajęć.
Zabawa „Niebanalna godzina wychowawcza”!
Serdecznie zapraszamy klasy Plastyka do zabawy pod nazwą „Niebanalna godzina wychowawcza”!!!
Na czym polega zabawa? Jest banalnie prosta, ale liczy się przede wszystkim kreatywność i wyobraźnia! Zadaniem klas jest zrobienie zdjęcia przedstawiającego – jak w niebanalny, a jednocześnie ciekawy i twórczy sposób, uczniowie danej klasy wraz z wychowawcą spędzają swoje godziny wychowawcze. Po prostu chodzi o stworzenie zdjęcia oddającego unikalny charakter godziny wychowawczej. Następnie wychowawca klasy zgłasza zrealizowane zdjęcie do pedagoga szkolnego – Pani Małgorzaty Siupik-Winiszewskiej do 7 lutego 2020 r. Zgłoszone zdjęcia zostaną opublikowane na szkolnej stronce ZSI na Facebooku. Zdjęcie, które w ciągu tygodnia otrzyma największą liczbę pozytywnych reakcji, wygrywa zabawę a klasa otrzymuje nagrodę niespodziankę!
Warto uruchomić kreatywność i wyobraźnię!
Zapraszamy do zabawy!