Dodano 10.03.2020

Stypendium kulturalne dla Gabrieli Siecińskiej

Z przyjemnością informujemy, że Gabriela Siecińska, nasza uczennica klasy 2 A Plastyka, otrzymała stypendium kulturalne na 2020 rok.

Gabriela otrzymała półroczne stypendium na zakup materiałów i sprzętu do realizacji projektu pt. „Escape from reality”.

Naszej mega uzdolnionej licealistce osobiście wręczył stypendium starosta słupski Paweł Lisowski.

Stypendia kulturalne w powiecie słupskim przyznawane są na okres 6 miesięcy lub jednego roku w wysokości odpowiednio: 1800 i 3600 złotych brutto - na zaproponowane przez kandydatów programy obejmujące różne formy aktywności twórczej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. W tym roku ubiegało się o nie 14 kandydatów, a odebrało je 6 osób, z którymi podpisane zostały umowy stypendialne. Jedną z nich jest właśnie nasza Gabriela Siecińska.

Serdecznie gratulujemy!

Wielkie brawa!

Dodano 09.03.2020

Ekipa Plastyka z wizytą w Rumunii

Nasi nauczyciele wraz z uczniami bezpiecznie i spokojnie dotarli do rumuńskiej Suczawy. Nasza ekipa przebywa w Rumunii w ramach projektu Erasmus+ pod nazwą „Preventing harassment and violence in EU schools” (polski tytuł: „Przeciwdziałanie molestowaniu i przemocy w szkołach Unii Europejskiej”), który realizuje nasza szkoła.

W tym arcyciekawym kraju, bogatym w historyczne i kulturowe dziedzictwo, nasz team wspólnie z nauczycielami z innych krajów europejskich, będzie intensywnie pracować nad szczegółowymi zagadnieniami dotyczącymi sposobów przeciwdziałania molestowaniu i przemocy w szkołach Unii Europejskiej.

Drużyna Plastyka przesyła ciepłe pozdrowienia z Rumunii. My Was także Kochani pozdrawiamy serdecznie!

Dodano 05.03.2020

Sukces Gabrieli Siecińskiej w międzynarodowym konkursie

Z wielką radością i dumą informujemy, iż Gabriela Siecińska, uczennica klasy 2 A naszego Plastyka, została laureatką XXII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka.

Nasza utalentowana młoda artystka zdobyła Nagrodę w międzynarodowym konkursie, którego celem było szerzenie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, upamiętnianie ofiar i kultywowanie szacunku dla narodów, których udziałem była masowa zagłada, wyrażenie w formie plastycznej własnych refleksji, nawiązujących do słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Tematyka tegorocznej edycji konkursu to: „Nadzieja umiera ostatnia”.

Naszą licealistkę do konkursu przygotował Pan Sergiusz Powałka, nauczyciel rysunku i malarstwa w naszym Plastyku.

Organizatorem konkursu było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

Współorganizatorzy konkursu to: Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem w Katowicach, Fundacja Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim, Urząd Miasta Tychy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Partnerzy zagraniczni konkursu: France Embassy in Warsaw, French Institute in Poland, Italian Culture Institutein Cracow, Polish Embassy in Sofia and Ottawa.

Do komisji konkursowej zostali zaproszeni: byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau, artyści plastycy, historycy, pracownicy naukowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 23 marca 2020 r. o godzinie 10.30 w Teatrze Małym w Tychach.

Z całego serca gratulujemy Gabrieli tak spektakularnego sukcesu! Wielkie brawa!!!

Dodano 03.03.2020

"Zbiorówka" - wystawa prac nauczycieli Plastyka

W słupskiej Galerii OT Rondo można obejrzeć rewelacyjną wystawę prac naszych nauczycieli Plastyka pt. "Zbiorówka".

Wystawa nauczycieli Liceum Plastycznego im. St I Witkiewicza w Słupsku wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z 20-leciem istnienia ZSI Słupsk. Wystawa ma na celu zaprezentowanie różnorodności charakterów nauczycieli, ich postrzegania świata, pokazanie pasji związanych z dyscyplinami plastycznymi. Prezentowane prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne i projektowe nauczycieli ukazują drugą twarz nauczycieli, nieznaną uczniom czy innym pracownikom szkoły. Wystawa "Zbiorówka" jest również doskonałą okazją do spotkania towarzyskiego, zarówno dla nauczycieli i uczniów poza przestrzenią szkolną.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii OT Rondo Słupskiego Ośrodka Kultury do 22 marca 2020.

Dodano 28.02.2020

Mokry kolodion. Warsztaty w Plastyku

Świetne warsztaty szlachetnej techniki fotograficznej odbywają się w naszym Plastyku. A konkretnie, nasza młodzież uczy się techniki mokrego kolodionu pod okiem Pana Olka Piekarza, utalentowanego studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, zapalonego pasjonata fotografii, oraz Pani Weroniki Jędrzejczak, która prowadzi na co dzień naszą pracownię fotografii.

Nasi młodzi artyści z pasją i olbrzymim zainteresowaniem zagłębiają się w proces powstawania takiej fotografii od A do Z, zdobywają nowe umiejętności w zakresie mokrej techniki kolodionowej - wykonanie zdjęć takim sposobem jest niesamowicie interesujące. Najważniejsze: sami też praktykują, dążąc do zrozumienia i kontroli procesu powstawania fotografii.

Mokry kolodion to szlachetna technika fotograficzna pochodząca z XIX wieku. Wynalazł ją w 1851 roku Frederico Scott Archer. Fotografie powstają na szklanej płycie a obraz tworzy czyste srebro. Iluminacja jasnych partii srebra kontrastująca z głęboką czernią szkła, tworzy niepowtarzalne wrażenie trójwymiarowości. Proces tworzenia fotografii jest całkowicie manualny, każda fotografia jest unikatowa. Fotografia powstaje po samodzielnym przygotowaniu emulsji na bazie alkoholu, eteru, nitrocelulozy, z dodatkiem soli srebra, wylaniu jej na szkło i naświetlaniu „na mokro” w wielkoformatowej kamerze. Ten proces wymaga nie tylko umiejętności artystycznych, ale także cierpliwości i dużej wprawy technicznej. W zamian oferuje nam piękny, trwały negatyw. Wizualne walory tej techniki są niepowtarzalne. Fotografia kolodionowa zachwyca nie tylko jakością obrazu, ale przede wszystkim jego plastyką.

Rewelacyjne zajęcia!

Dodano 26.02.2020

Innowacja pedagogiczna w Plastyku

Uczniowie klasy III Liceum Sztuk Plastycznych uczestniczyli w cyklu zadań dydaktycznych związanych z innowacją pedagogiczną wprowadzoną przez panią Ewelinę Walczak. W tym celu uczniowie zgromadzili materiał dotyczący życia mieszkańców Słupska narodowości żydowskiej oraz głównych motywów dotyczących tej mniejszości narodowej w całym kraju. W skład działań klasy weszły dodatkowe lekcje o historii, kulturze oraz tożsamości Żydów polskich. Licealiści poznali miejsca najważniejsze dla Żydów polskich w naszym mieście oraz całej Polsce. Udali się na spacer „Śladami Żydów słupskich”, wzięli udział w dwóch konkursach na temat takich postaci, jak Irena Sendlerowa i Marek Edelman zajmując wysokie noty na arenie ogólnopolskiej.

Ważnym elementem innowacji było wprowadzenie zagadnienia Holocaustu. Pani Walczak przeprowadziła prelekcję na temat ofiar żydowskich rzezi II wojny światowej. Wykorzystała w tym celu materiały pochodzące z zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Zaprezentowała też wydarzenia z historii własnej rodziny z dnia 9 grudnia 1942 r., kiedy to w bestialski sposób Niemcy zamordowali pięciu jej członków za ukrywanie dwóch Żydów, ojca i syna. W listopadzie 2013r. pani Ewelina wraz z pozostałymi członkami rodziny odebrała z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pięć Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski przyznanych pośmiertnie członkom rodziny Proczek za złożenie największej ofiary w imię obrony wartości ludzkich.

Innowacja miała na celu poszerzenie treści nauczania o ponadczasowe wartości związane z tolerancją wobec mniejszości narodowej, jaką są polscy Żydzi. W dobie podziałów społecznych, wojen religijnych i zagrożeń bardzo ważnym jest propagowanie postaw wzajemnego poszanowania i budowanie pozytywnych relacji między narodami pozbawionych niszczących stereotypów.

Wystawa pokazuje prace uczniów klasy III LSP będące ewaluacją projektu. Są to plakaty z obejrzanych filmów, recenzje oraz fotografie niektórych miejsc związanych z życiem słupszczan narodowości semickiej. Mamy nadzieję, że prezentacja pozwoli Wam przyswoić najważniejsze kwestie dotyczące tej mniejszości narodowej oraz wzbogaci waszą wiedzę o kulturze i tożsamości Żydów, ludzi tak bardzo doświadczonych antysemicką nagonką w różnych okresach historii.

Dodano 25.02.2020

135. urodziny Witkacego

Społeczność szkolna Liceum Sztuk Plastycznych imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku fetowała 135. urodziny Patrona szkoły – Witkacego. W ramach rocznicy odbywały się w naszym Plastyku oraz w przestrzeni miejskiej liczne wydarzenia o charakterze artystycznym, w których brali udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Słupska.

Nasza brać artystyczna przygotowała na okoliczność 135. urodzin Patrona wykłady i prezentacje poświęcone osobie „wariata z Krupówek”, warsztaty tworzenia lalek inspirowanych postaciami z dramatów autora „Szewców”, uruchomiono także zakład fotograficzny pod nazwą „Gęby Witkacego” oraz witkiewiczowską kawiarenkę. Ponadto można było obejrzeć wystawę prac malarskich i rysunkowych inspirowanych twórczością Witkacego. Punktem kulminacyjnym rocznicy był happening pod nazwą „Korowód Witkacego” - barwny orszak, w asyście szczudlarzy, który przeszedł przez centrum Słupska. Uczestnikami korowodu byli uczniowie, nauczyciele artyści, mieszkańcy Słupska.

Dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo!!

Dodano 20.02.2020

Sukces uczniów Plastyka w wojewódzkim konkursie

Z przyjemnością informujemy, że Katarzyna Boschke (kl. I A LP) oraz Marta Mallek (kl. I B LP), uczennice naszego Plastyka, otrzymały wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym „Mój Dom”. Nasze licealistki do konkursu przygotowała Pani Agata Szczepaniak, nauczycielka rysunku i malarstwa w naszym Plastyku.

Nasze młode artystki otrzymały wyróżnienia w kategorii plastyka.

Celem konkursu było m.in. zaproszenie do refleksji i ekspresji związanych z pojęciem „Mój Dom”, rozwijanie wyobraźni i kreatywności, inspirowanie do własnej pracy twórczej, wychowanie dzieci i młodzieży przez sztukę i dla sztuki, rozwijanie i doskonalenie warsztatu pracy twórczej nauczyciela i ucznia, wymiana doświadczeń, a także upowszechnianie i prezentacja działań artystycznych dzieci i młodzieży.

Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Słupsku.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dodano 19.02.2020

Akcja „Dzień porządku na ławce szkolnej”

W dniu dzisiejszym uczniowie 2 klasy Liceum Plastycznego pod okiem Pani Anety Samoćko oraz Pana Daniela Stawskiego przeprowadzili akcję pod nazwą „Dzień porządku na ławce szkolnej”. Otóż nasi młodzi artyści postanowili wkroczyć w nowy rok z głębokim poczuciem estetyki swojego najbliższego otoczenia – młodzież od dnia dzisiejszego postanowiła wprowadzić „politykę czystej ławki” w salach lekcyjnych. Brzmi doktrynalnie i reżimowo? Pachnie totalitaryzmem? Nie! Po prostu nasi utalentowani plastycy postanowili w większym stopniu utrzymywać porządek w miejscu nauki, zakładając, że porządek sprzyja koncentracji i daje więcej przestrzeni, a szkolna ławka to nie tylko miejsce pracy ucznia, ale także wizytówka osoby, która przy niej pracuje. Organizacja stanowiska pracy szkolnej wiele mówi o osobie, która z niego korzysta. Ławka jest w pewnym sensie naszą wizytówką.

Hołdując tym zasadom - nasi podopieczni porządkowali nie tylko swoje szkolne ławki, myjąc je i pieczołowicie dbając o nie, ale również zadbali o czystość i estetykę klas lekcyjnych. Ponadto licealiści podjęli interesującą debatę na temat pojęcia estetyki w szerokim znaczeniu, oczywiście także w odniesieniu do sztuki.

Pamiętajcie Kochani: Szkoła jest naszym drugim domem! Dbajmy o jej mienie! Warto!

Dodano 17.02.2020

Z wizytą w słupskim Ratuszu

W dniu dzisiejszym nasza reprezentacja Plastyka w składzie: Pani Agata Szczepaniak, nauczycielka rysunku i malarstwa oraz Patrycja Dzienisz, uczennica klasy 1 C Plastyka, uczestniczyły w Konferencji Prasowej Pani Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. Nasze przedstawicielki, w słupskim Ratuszu, opowiedziały w obecności Pani Prezydent, mediów, oraz innych zaproszonych Gości, o wydarzeniach, które organizuje nasz Plastyk w ramach 135 urodzin Witkacego (nasz Patron Szkoły), w szczególności zachęcały do uczestnictwa w happeningu pt. „Korowód Witkacego”. – To oraz inne ciekawe wydarzenia odbędą się już 24 lutego (poniedziałek), na które serdecznie zapraszamy Wszystkie zainteresowane osoby.

Warto być z nami!

Dodano 11.02.2020

Deszcz nagród dla naszych młodych artystów!

Deszcz nagród dla naszych młodych artystów! Z przyjemnością informujemy, że nasi utalentowani uczniowie Plastyka zdominowali Ogólnopolski Konkurs na maskotkę i mędrca Fundacji RiOWZG, zajmując w nim najważniejsze miejsca oraz otrzymując prestiżowe wyróżnienia.

I tak: Mirra Fesun (klasa II A LP) zajęła I miejsce, Sandra Olejniuk (kl. III LP) zdobyła II miejsce, Julia Patok (kl. I C LP) i Albert Zawada (kl. III LP) zajęli III miejsce, natomiast prestiżowe wyróżnienia otrzymali: Julia Macko (kl. II A LP), Monika Domaros (kl. III LP), Ariel Mohr (kl. II A LP), Julia Niemczyk (kl. II A LP), Hanna Kapiszka (kl. II A LP), Julia Pękała (kl. III LP), Laura Kostrubiec (kl. I C LP), Michał Warmiński (kl. II A LP), Sara Sommerfeld (kl. IC LP), Julietta Demecka (kl. II A LP), Agnieszka Fordońska (kl. I A LP), Katarzyna Chmielewska (kl. I A LP).

Tę rewelacyjną ekipę do konkursu przygotowywała Pani Katarzyna Serafin.

Zadaniem konkursowym było opracowanie postaci maskotki i mędrca fundacji. Jak widać nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem wyśmienicie!

Serdecznie gratulujmy!!! To jest dopiero sukces!

Dodano 10.02.2020

Happening „Korowód Witkacego”!

Hej słupszczanie, zapraszamy Was do włączenia się w Happening pod nazwą „Korowód Witkacego”!

Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku oraz Słupski Ośrodek Kultury zapraszają zainteresowanych mieszkańców powiatu słupskiego, w szczególności miłośników twórczości „wariata z Krupówek”, do uczestnictwa w Happeningu pt. „Korowód Witkacego” – w ten sposób organizatorzy pragną uczcić 135 rocznicę urodzin patrona słupskiego Plastyka Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Wydarzenie odbędzie się 24 lutego br. (urodziny Witkacego) o godzinie 12.30. Barwny orszak, w asyście szczudlarzy, którego uczestnikami będą również m.in., uczniowie Plastyka, artyści, mieszkańcy Słupska i okolic, a także zainteresowani, wyruszy spod napisu „I Love Słupsk”, który jest zlokalizowany przy ul. Wojska Polskiego, i rozpocznie wędrówkę przez centrum miasta.

Mile widziane kolorowe stroje, maski oraz inne rekwizyty - nawiązujące do twórczości autora „Szewców”.

Niech zabawa trwa w najlepsze! Pamiętajcie, cytując Mistrza: „Dwa są tylko miejsca dla metafizycznych jednostek w naszych czasach: więzienie i szpital wariatów” – niech nasz pochód będzie mobilnym szpitalem wariatów!

Więcej informacji pod numerem tel. 516 248 129.

Serdecznie zapraszamy!

Autorem plakatu jest Stahu Czomber, grafik w słupskim Plastyku. Stahu, dobra robota!

Dodano 10.02.2020

Wystawa „Witkacy projektuje” w Słupsku

Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zapraszają na wystawę pod tytułem „Witkacy projektuje” prezentowaną w herbaciarni w Spichlerzu Richtera od 10 lutego do 29 marca 2020. Wstęp wolny.

Otwarcie nastąpi już 10 lutego 2020 (poniedziałek) o godzinie 12.00. Na wystawie prezentowane będą prace uczniów słupskiego "plastyka" powstałe podczas zajęć z podstaw projektowania, m.in. plakaty, rysunki realizujące różne hasła oddziaływające na wyobraźnię, okładki płyt itp.

Jest to kolejna wystawa będąca efektem współpracy pomiędzy słupskim "plastykiem" i muzeum. Co roku młodzież prezentuje swoje umiejętności, które zdobyła pod okiem doświadczonych pedagogów, a przede wszystkim ma okazję pokazać efekty własnych zdolności i nieograniczonej inwencji.

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Dodano 08.02.2020

Stypendia Plastyka

Informujemy, że Stypendium motywacyjne organu prowadzącego Liceum Sztuk Plastycznych otrzymało 23 uczniów. Kryterium przyznania stypendium było:

  • wyniki w nauce
  • zachowanie
  • osiągnięcia artystyczne

Stypendyści:

Klasa II A LSP:

  • Marta Dorszyńska
  • Oliwia Grzegorczyk
  • Hanna Kapiszka
  • Ariel Mohr
  • Julia Niemczyk
  • Agata Wandtke
  • Michał Warmiński

Klasa II B LSP:

  • Wiktoria Irzyk
  • Aleksandra Kitowska
  • Anna Koszutowska
  • Cezary Płusa

Klasa III LSP:

  • Julia Abramik
  • Eliza Galek
  • Agnieszka Kitowska
  • Wiktoria Machałek
  • Milena Mrzygłocka
  • Wiktora Nowacka
  • Sandra Olejniuk
  • Sandra Skurnóg

Klasa IV LSP:

  • Aleksandra Groblewska
  • Joanna Laskowska
  • Salomea Skroś
  • Kajetan Wójcik

Serdecznie gratulujemy! Warto się starać!

Dodano 06.02.2020

Happening „Dzień bez słodyczy"

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się happening pod nazwą „Dzień bez słodyczy. Owoce i warzywa w szkole!”. Celem wydarzenia było propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszej szkolnej społeczności oraz promocja zdrowego stylu życia. Happening przygotowali uczniowie Medycznego Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Plastycznego pod okiem Pani Anety Samoćko i Pana Daniela Stawskiego.

Akcja obejmowała rozdawanie owoców i warzyw uczniom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły. Dystrybucji owoców i warzyw towarzyszyły różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów. Podczas akcji uczniowie nakłaniali swoje szkolne koleżanki i kolegów do zmiany złych nawyków żywieniowych oraz zachęcali do większej aktywności fizycznej. Ponadto społeczność szkolna naszej szkoły otrzymała specjalne przepisy na zdrowe dania owocowo-warzywne. Dystrybucji owoców i warzyw towarzyszyły różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów.

Akcja cieszyła się radosnym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej, miała na celu pokazać różne możliwości „rozpieszczania podniebienia” bez udziału słodyczy.

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że podstawę codziennej diety powinny stanowić warzywa i owoce. Produkty te dostarczają wielu cennych i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników oraz przyczyniają się do ograniczenia ryzyka rozwoju chorób takich jak choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, czy niewydolność serca), cukrzyca, a także niektóre nowotwory.

Dodano 05.02.2020

Awans Sandry Skurnóg

Kolejna, dobra wiadomość z obozu naszych Plastyków. Z radością informujemy, że Sandra Skurnóg, uczennica 3 klasy Plastyka, zakwalifikowała się do etapu rejonowego XLIV Olimpiady Artystycznej. Zmagania na etapie okręgowym odbędą się już 10 lutego br. w Gdańsku. W mieście Neptuna nasza zdolna licealistka będzie walczyć o zakwalifikowanie się do eliminacji centralnych, które z kolei odbędą się w kwietniu w Warszawie. Sandrę do Olimpiady przygotowuje Pan Bogdan Jankowski, nauczyciel w naszym Plastyku.

Sandro, gratulujemy awansu i życzymy Ci powodzenia na kolejnym etapie, trzymamy wszyscy kciuki!