Teatr Forma z Białegostoku w Plastyku

AKTUALNOŚCI » Teatr Forma z Białegostoku w Plastyku

2019-12-13 19:10

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole Teatr Forma z Białegostoku, który zaprezentował naszej młodzieży dwa spektakle: "Ferdydurke", oparty na powieści Witolda Gombrowicza, oraz „Dziady” część III, na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.

„Ferdydurke” – spektakl koncentrował się wokół jednego z podstawowych zagadnień „Ferdydurke” - problemu Formy. Aktorzy w interesujący sposób przedstawili naszym uczniom problematykę utworu, przekonywali, że forma jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Dynamiczne przedstawienie było swego rodzaju zabawą z publicznością. Uczniowie w pewien sposób również mogli poczuć się aktorami. Jego dodatkowym atutem były maski, które doskonale obrazowały proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających nam codzienną komunikację.

Z kolei „Dziady” część III - aktorzy w niezwykle interesujący sposób ukazali młodzieży problematykę tego trudnego w interpretacji utworu, koncentrując się na najważniejszych scenach dramatu. Wykonawcy skupili się przede wszystkim na dylematach głównego bohatera dramatu, próbując zwrócić uwagę na uniwersalizm przesłania tekstu. Ponadto nasi Szanowni Goście z Białegostoku umiejętnie połączyli klasyczne przedstawienie teatralne z elementami scenograficznych obrazów oraz ciekawych form lalkarskich.
Podsumowując, spektakle były bardzo ciekawe i pouczające, aktorzy grali świetnie i dzięki stworzonej przez nich atmosferze mogliśmy poczuć prawdziwą magię teatru. Dziękujemy serdecznie aktorom za przybycie do naszej szkoły oraz uczniom za obejrzenie przedstawień z uwagą.

Koordynatorem dzisiejszych spektaklów była Pani Maja Frąckowiak.