Projekcja filmu "Bauhaus Spirit" w Plastyku

AKTUALNOŚCI » Projekcja filmu "Bauhaus Spirit" w Plastyku

2019-12-18 16:53

W 2019 roku mija sto lat od założenia Bauhausu - najbardziej wpływowej szkoły projektowania na świecie. Chociaż szkoła istniała zaledwie 14 lat (od 1919 do 1933 roku), wywarła olbrzymi wpływ na pokolenia architektów i projektantów.

Postanowiliśmy uczcić tę wyjątkową rocznicę w naszym Plastyku oglądając film "Bauhaus Spirit" Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Twórcy filmu pokazują, że duch Bauhausu jest wiecznie żywy. Można odnaleźć go nawet w najodleglejszych zakątkach świata.

Dokument śledzi historię szkoły od momentu powstania w Weimarze po jej ciągły wpływ na architekturę i design. Oprócz pięknych ujęć ikonicznych budynków z lotu ptaka, zobaczyć można również archiwalne nagrania oraz zdjęcia. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Bauhaus całkowicie odmienił postrzeganie architektury. Gdyby nie Walter Gropius, założyciel szkoły, współczesna architektura i design z pewnością wyglądałyby zupełnie inaczej.

Projekcję filmu poprzedzoną interesującym wstępem przygotowała Pani Ania Wojcieszek oraz Pan Bogdan Jankowski.