Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

AKTUALNOŚCI » Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

2020-04-24 13:09

Drodzy Absolwenci

To już formalnie koniec naszej wspólnej drogi. Spędziliśmy ze sobą szmat czasu. Kończy się pewien etap w Waszym życiu. To moment, w którym podsumowujemy lata nauki, zdobyte umiejętności i wiadomości, przyglądamy się temu co do tej pory osiągnęliśmy i zastanawiamy co dalej chcemy zrobić ze sobą i swoim życiem.

W murach tej szkoły zapisana jest cząstka Waszego życia. Mam nadzieję, że piękna, przyjemna, radosna. Szkoła to jednak nie tylko budynek, oceny i nauka, ale również ludzie, czyli my wszyscy. Przykro jest rozstawać się po wielu wspólnie spędzonych latach. Ale każdy etap w życiu człowieka zawsze ma swój kres i Wy też dotarliście do końca nauki w tej szkole. Taka kolej rzeczy. Nie zapominajcie jednak o sobie i o nas, którzy tu zostajemy.

Mam nadzieję, że te wspólnie przeżyte dni były czasem wartościowym dla Was, dla Waszego rozwoju intelektualnego, fizycznego i emocjonalnego. Że zostaną we wspomnieniach na długo i będą niewyczerpanym źródłem inspiracji i satysfakcji. Czas płynie nieubłaganie. Zanim człowiek się spostrzeże kończy kolejne dziesiątki lat. To co było kiedyś, zwłaszcza doświadczenia przeżyte w młodości, wspomina się zazwyczaj z sentymentem do późnej starości.

Przed Wami egzamin maturalny a dla absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych także egzamin dyplomowy. Tym razem to nie będzie maj, który od lat kojarzył się z egzaminami. Wiem, że wielu z Was towarzyszy niepokój, poczucie lęku i niepewności. Zadajecie pytania, na które jako nauczyciele nie znamy często odpowiedzi. To może działać demotywująco i zniechęcająco. Ale wierzcie, że sercem i myślą jesteśmy z Wami! I zrobimy wszystko, aby wesprzeć Was w tym trudnym czasie. Wspólnie przejdziemy przez to trudne doświadczenie.

Mimo wszystko patrzmy jednak z optymizmem w przyszłość. Przed Wami wiele szans, wiele możliwości i dróg rozwoju. Szukajcie, doświadczajcie, ale przede wszystkim wybierajcie mądrze. Jesteście wspaniałymi, mądrymi ludźmi, którzy z pewnością poradzą sobie z przeciwnościami losu, a zdobyte doświadczenia wykorzystają dla własnego rozwoju. Trzymam za Was kciuki i wierzę, że Wam się uda …

Kochani czeka na Was życie, nowe wyzwania i obowiązki. Przed Wami sukcesy, radości, wielkie ekscytacje, ale także trudności, przeciwności i porażki. Życzę Wam samych wartościowych dni, radości i satysfakcji z tego co robicie i będziecie robić w życiu. Życzę siły, otwartości, miłości do siebie, ludzi i świata. Bądźcie sobą, nie zapominając o innych!

Na „nową drogę życia” pragnę Wam zadedykować słowa z Dezyderaty:

przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech
i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy

o ile to możliwe bez wyrzekania się siebie
bądź na dobrej stopie ze wszystkimi

wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie
wysłuchaj też innych, nawet tępych i nieświadomych
oni też mają swoją opowieść

unikaj głośnych i napastliwych
są udręką ducha

niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany
będą dla ciebie źródłem radości

bądź ostrożny w interesach
na świecie bowiem pełno oszustwa

bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia
ani też nie podchodź cynicznie do miłości
bo ona jest wieczna jak trawa

przyjmij spokojnie co ci lata doradzą z
wdziękiem wyrzekając się spraw młodości

jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż
drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj

a więc żyj w zgodzie z bogiem
czymkolwiek on ci się wydaje

w zgiełkliwym pomieszaniu życia
zachowaj spokój ze swą duszą

przy całej swej złudności, znoju i rozwianych
marzeniach jest to piękny świat…

z serdecznością
Monika Stępnik
Dyrektor ZSI i SMS w Słupsku