Wymiana młodzieży Słupsk – Mülheim an der Ruhr

AKTUALNOŚCI » Wymiana młodzieży Słupsk – Mülheim an der Ruhr

2015-10-10 19:30

W dniach od 7 do 11 września młodzież z Zespołu Szkół Informatycznych i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku wzięła udział w corocznej wymianie młodzieży. Wyjazdy naszych uczniów do zaprzyjaźnionych miejscowości w Niemczech stały się już tradycją. Co roku spotykamy się z serdecznym przyjęciem ze strony niemieckich przyjaciół, których w październiku będziemy gościć u siebie w Słupsku. Uczniowie mieli okazję poznać mentalność i kulturę Niemiec, m.in. zwiedzili kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein, który stanowi główną atrakcję Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego i od 2001 roku jest wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oprócz tego, odwiedzili pięciopiętrowe Red Dot Design Museum, gdzie zachwycili się produktami wyróżnionymi w prestiżowych konkursach wzornictwa. Do niezapomnianych atrakcji należało też zwiedzanie międzynarodowego portu lotniczego w Düsseldorfie, jednego z największych w Niemczech, obsługującego dziennie około 60 tysięcy osób!
Jednak największą gratką okazało się zwiedzanie muzeum o światowej renomie - Museum Folkwang w Essen, które zostało założone przez mecenasa sztuki, Karla Ernsta Osthausa. Do jego eksponatów należą arcydzieła tak wyśmienitych artystów, jak: van Gogh, Cézanne, Gauguin, Braque, Renoir, Monet, Munch, Turner, Picasso, Warhol, Pollock, Dali i Baselitz. W oparciu o ponad 50 tysięcy eksponatów Kolekcja Fotograficzna muzeum prezentuje historię fotografii od roku 1920. Uczestnicy międzynarodowej wymiany wzięli udział w zajęciach szkolnych, zdobywając ciekawe doświadczenia, m. in. w ćwiczeniach nad sztuką kolażu.
Nie zabrakło też chwili wytchnienia i słodkiego "dolce vita", uczniowie zrelaksowali się podczas romantycznego spaceru brzegiem Renu oraz odkrywając najpiękniejsze zakątki Düsseldorfu.
Wieczorem, w przeddzień wyjazdu niemieccy koledzy wraz z rodzicami przygotowali pożegnalny poczęstunek. Wyjazd okazał się źródłem niezapomnianych wrażeń związanych z poznawaniem innych narodów, ich obyczajów, kultury i tradycji. W październiku goście z Niemiec przyjadą do Polski i poznają nasz piękny kraj.smile