Sukces Blanki Erbel w ogólnopolskim konkursie

AKTUALNOŚCI » Sukces Blanki Erbel w ogólnopolskim konkursie

2016-03-08 12:04
  • „Siódmy był za leniwy”
    „Siódmy był za leniwy”

Z przyjemnością informujemy, że Blanka Erbel, uczennica 3 klasy Liceum Plastycznego zajęła III miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Malarsko – Poetyckim „Siedem grzechów głównych”. Blanka sięgnęła po laur w kategorii wiekowej 18-25 lat.
Na konkurs napłynęły 302 prace. Ogólnopolski konkurs malarsko-poetycki „Siedem grzechów głównych” był zaproszeniem do wyrażenia swojego zdania językiem sztuki na temat problemów społecznych, moralnych i religijnych. Od 2008 r. (pierwsza edycja) cieszy się rosnącym zainteresowaniem uczestników indywidualnych i grupowych. Praca Blanki Erbel nosi tytuł „Siódmy był za leniwy”, została wykonana techniką malarską. Naszą uczennicę przygotowała pani Maria Karpińska.
- Cieszę się bardzo z sukcesu. Tematyka konkursu była bardzo inspirująca i dawał szerokie pole do popisu. Pytania problemowe zawarte w temacie są bardzo aktualne, dotyczą natury ludzkiej i dotykają kwestii szeroko pojętej wolności, ludzkich przywar. XXI wiek to specyficzny czas, naznaczony szybkim tempem życia, a pytania konkursowe skłaniają do refleksji, zatrzymania się na chwilę i pomyślenia nad naszym życiem – mówi licealistka.
Tematem konkursu było: siedem grzechów głównych, do których zaliczamy: pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo. Wywołując ten temat organizatorzy konkursu pragnęli za pomocą środków wypowiedzi artystycznej podjąć dyskusję na tematy:
1.Co jest dla nas ważne, o co zbiegamy?
2.Czego pożądamy, zazdrościmy?
3.Czy umiemy wypoczywać, co robimy z naszą wolnością?
4.Do czego zaprowadzić nas może lenistwo, nieumiarkowanie w jedzeniu (za dużo, za mało)?
5.Jak dziś rozumiemy „nie zabijaj” (zabijanie słowem, zabijanie czasu wolnego, zabijanie zwierząt i ludzi)?
6.Czy pycha to grzech, wada, zaleta?
7.Co rozumiemy pod pojęciem grzechu? Jaka jest nasza moralność, co mówi nam współczesny świat?
Jury konkursu obradowało w składzie: przewodnicząca –dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik, Ks. Tomasz Zmarzły –historyk sztuki, Bartosz Gawlik –art. plastyk, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Kamila Skowron – art. plastyk, PKZ. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 18 marca 2016 r. (piątek) o godzinie 11.00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Organizatorem konkursu był Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Współorganizatorzy: Bazylika NMP Królowej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Wydział Katechetyczny Diecezji Sosnowieckiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej. Patronat honorowy sprawowali: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza oraz Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak.
Serdecznie gratulujemy tak dużego sukcesu.