Mokry kolodion. Warsztaty w Plastyku

AKTUALNOŚCI » Mokry kolodion. Warsztaty w Plastyku

2020-02-28 13:48

Świetne warsztaty szlachetnej techniki fotograficznej odbywają się w naszym Plastyku. A konkretnie, nasza młodzież uczy się techniki mokrego kolodionu pod okiem Pana Olka Piekarza, utalentowanego studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, zapalonego pasjonata fotografii, oraz Pani Weroniki Jędrzejczak, która prowadzi na co dzień naszą pracownię fotografii.

Nasi młodzi artyści z pasją i olbrzymim zainteresowaniem zagłębiają się w proces powstawania takiej fotografii od A do Z, zdobywają nowe umiejętności w zakresie mokrej techniki kolodionowej - wykonanie zdjęć takim sposobem jest niesamowicie interesujące. Najważniejsze: sami też praktykują, dążąc do zrozumienia i kontroli procesu powstawania fotografii.

Mokry kolodion to szlachetna technika fotograficzna pochodząca z XIX wieku. Wynalazł ją w 1851 roku Frederico Scott Archer. Fotografie powstają na szklanej płycie a obraz tworzy czyste srebro. Iluminacja jasnych partii srebra kontrastująca z głęboką czernią szkła, tworzy niepowtarzalne wrażenie trójwymiarowości. Proces tworzenia fotografii jest całkowicie manualny, każda fotografia jest unikatowa. Fotografia powstaje po samodzielnym przygotowaniu emulsji na bazie alkoholu, eteru, nitrocelulozy, z dodatkiem soli srebra, wylaniu jej na szkło i naświetlaniu „na mokro” w wielkoformatowej kamerze. Ten proces wymaga nie tylko umiejętności artystycznych, ale także cierpliwości i dużej wprawy technicznej. W zamian oferuje nam piękny, trwały negatyw. Wizualne walory tej techniki są niepowtarzalne. Fotografia kolodionowa zachwyca nie tylko jakością obrazu, ale przede wszystkim jego plastyką.

Rewelacyjne zajęcia!