Cyjanotypia w Plastyku

AKTUALNOŚCI » Cyjanotypia w Plastyku

2019-12-02 20:29

Druga odsłona naszych warsztatów artystycznych dla uczniów szkół podstawowych za nami! W dniu dzisiejszym odbyły się rewelacyjne warsztaty fotograficzne, które poprowadziła Pani Weronika Jędrzejczak, na co dzień prowadząca naszą Pracownię Fotografii.

Zajmowaliśmy się cyjanotypią - jedną z najstarszych technik fotograficznych pozwalająca na otrzymanie obrazu na papierze. Substancją światłoczułą w tym procesie jest sól żelazawa (np. cytrynian żelazowo-amonowy), która po naświetleniu staje się solą żelazową. Obraz składa się tzw. błękitu Turnbulla lub błękitu pruskiego w zależności czy do sporządzenia roztworu światłoczułego użyjemy żelazicyjanku potasu czy żelazocyjanku potasu. Poprzez tonowanie odcień odbitki można w dużym stopniu zmieniać z niebieskiego na inny np. na sepię, czerń czy fiolet. Skomplikowane? Wcale nie! Przekonała się o tym dziś około 20-osobowa grupa młodzieży, która w sposób twórczy i kreatywny podeszła do tematu. Warto kolekcjonować nowe artystyczne doświadczenia i rozwijać się!

Dziękujemy młodzieży za uczestnictwo i już zapraszamy za tydzień na kolejne warsztaty, tym razem z malarstwa (odbędą się w poniedziałek 9 grudnia).

Kontakt w sprawie warsztatów: tel. 516 248 129.
Serdecznie zapraszamy!