Ciekawa teatralna lekcja z powojennej historii Słupska

AKTUALNOŚCI » Ciekawa teatralna lekcja z powojennej historii Słupska

2019-12-01 15:07

Powojenna rzeczywistość Słupska, trudne relacje polsko-niemieckie i losy ludzi, dla których Słupsk w 1945 roku stał się domem, oraz tych, dla których przestał nim być – to tematyka bardzo interesującego spektaklu, który miała okazję zobaczyć młodzież Plastyka w Słupskim Ośrodku Kultury.

Spektakl „Hanna i Hannelore” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego, przygotowany na podstawie autorskiego scenariusza Bożeny Konarowskiej, wzbudził ogromne zainteresowanie i zelektryzował naszych uczniów. To wspaniałe wydarzenie kulturalne przywracające pamięć o skomplikowanych relacjach powojennych mieszkańców Słupska, ale też jest „opowieścią” o budowaniu życia od podstaw w nowej rzeczywistości polityczno-społecznej ziem odzyskanych.
W naszym mieście wskutek powojennych układów politycznych i przesunięcia granic w 1945 roku doszło do wymiany mieszkańców: Niemcy wyjeżdżali, a ich miejsce zajmowali polscy osadnicy. Pamięć o tych wydarzeniach nadal trwa w wielu słupskich rodzinach. To właśnie do niej nawiązuje spektakl.

Sztuka świetnie pokazywała m.in. kolejne etapy trudnych relacji i skutków zetknięcia się w Stolp (niemiecka nazwa Słupska) niemieckich mieszkańców z polskimi osadnikami poprzez pryzmat doświadczeń dwóch kobiet: Polki i Niemki. W tytułowe role koncertowo wcieliły się Anna Rau i Ilona Zaremba, na co dzień aktorki słupskiego Teatru Lalki "Tęcza".

Spektakl oczarował naszych uczniów również od strony technicznej. Młodzieży bardzo spodobała się muzyka skomponowana przez Andrzeja Szczuckiego, a także kostiumy i minimalistyczna scenografia opracowana przez Aleksandrę Chrzan.

Nasza młodzież miała okazję zobaczyć również prezentowane w sali widowiskowej SOK wystawę fotograficzną „Słupsk powojenny”, przygotowaną przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, zawierająca fotografie z lat 1945-60 ukazujące wojenne zniszczenia, ale też odbudowę miasta i jego codzienne życie.
Ożywcza i niezwykle interesująca dyskusja prowadzona przez naszych uczniów wokół spektaklu, przeniosła się do sal lekcyjnych, w których odbywały się rozmowy na temat tego interesującego spektaklu.

- Świetne wydarzenie kulturalne. Cieszę się bardzo, że szkoła zabiera nas na takie wydarzenia. Dla mnie przede wszystkim była to interesująca lekcja historii z okresu powojennego Słupska. Bardzo dużo się dowiedziałem na temat historii naszego miasta po 1945 roku – świetnie zostały zarysowane relacje i stosunki polsko-niemieckie. Jestem zachwycony – mów Michał, nasz uczeń. Z kolei Sandra, nasza uczennica, dodaje: - Arcyciekawa fabuła, bardzo dobrze odegrane role, intrygująca muzyka i niezwykle interesujący powojenny kontekst społeczny – wszystko to bardzo mnie zaciekawiło. Jestem oczarowana! Spektakl dobrze wpisał się w lekcje historii prowadzone na co dzień przez naszych nauczycieli.

Dziękujemy Pani Mai Frąckowiak, naszej nauczycielce języka polskiego, za organizację i koordynowanie wydarzenia z ramienia naszej szkoły oraz możliwość udziału naszej młodzieży w niezwykłej i wielce interesującej teatralnej lekcji z powojennej historii Słupska.