15 murali na 15-lecie Plastyka. Jubileuszowa akcja uczniów

OGŁOSZENIA » 15 murali na 15-lecie Plastyka. Jubileuszowa akcja uczniów

Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji nasza młodzież wychodzi z akcją „15 murali na 15-lecie Plastyka”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie zamierzają stworzyć cykl piętnastu artystycznych malowideł ściennych – w ten sposób chcą ożywić miejską przestrzeń, promować region słupski oraz w oryginalny sposób uczcić swój jubileusz.
Jubileuszowy projekt zakłada wykonanie przez naszą młodzież artystycznych murali m.in. w szkołach i placówkach oświatowych, instytucjach kultury i pomocy społecznej, na ścianach budynków miejskich, a także w zaniedbanych miejskich przestrzeniach. Uczniowie chcą stworzyć wielkoformatowe grafiki związane tematycznie m.in. ze Słupskiem i jego kulturowym dziedzictwem oraz tożsamością i symboliką, mające upamiętniać ważne postaci i wydarzenia związane z miastem. Na muralach pojawiłyby się też mocno zaakcentowane motywy związane z osobą Witkacego – patronem szkoły, do której uczęszczają inicjatorzy akcji. Kilka dekoracji ściennych licealiści planują wykonać jeszcze w tym roku, a realizacja kolejnych jest przewidziana na rok następny. Prace w tym zakresie uczniowie zamierzają realizować nieodpłatnie. W celu realizacji swoich planów nasi młodzi artyści apelują i zachęcają wszystkie zainteresowane osoby oraz instytucje do składania propozycji wykonania murali. Młodzież namawia też władze miasta do włączenia się w pomysł ożywienia słupskiej przestrzeni.
- Tak się złożyło, że w tym roku obchodzimy jubileusz 15-lecia działalności naszej szkoły. Wpadliśmy na pomysł, że zrobimy z tej okazji coś szczególnego z pożytkiem dla naszego miasta i jego mieszkańców. I tak narodziła się koncepcja stworzenia piętnastu murali. Uznaliśmy, że można wykorzystać ten rodzaj działań dla szerokiej promocji miasta. Przede wszystkim chodzi nam, żeby mające powstać murale oddawały ducha miasta, stały się jego artystyczną wizytówką i tworzyły zarazem oryginalny szlak sztuki w przestrzeni miejskiej. Przez taką inicjatywę chcemy rozwijać również wrażliwość na sztukę i estetykę. Ponadto mogłyby one stać się istotnym elementem miejskiego krajobrazu, który nadaje nowego blasku nierzadko zapomnianym i zwyczajnie brzydkim zakątkom czy zaułkom. Serdecznie zachęcamy słupszczan do składania konkretnych propozycji, gdzie i komu/czemu poświęcony mógłby być mural – mówi Pani Julita Rzeppka, nauczycielka w naszym Plastyku.
Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 516 248 129. Kontakt również pod adresem mailowym: danielstaw3@wp.pl